Jump to content

Photo
- - - - -

Optymalizacja Komputera

komputer

10 replies to this topic

#1 hard_Dante

hard_Dante
  • Forumowicz
  • 3 Postów:

Posted 13 December 2016 - 06:06

Witam, w najbliższym czasie planuję złożyć komputer do produkcji od zera. Znajomy pomógł mi dobrać wszystkie części, oprócz monitorów i interfejsu audio. Części będą kupowane w Holandii przez internet, oczywiście nowe. Może rzuci ktoś okiem na to wszystko? W temacie komputerów jestem trochę zielony. 

Części:

1. Procesor Intel Core i5-4690K 3.5GHz 6MB
2. Płyta główna Gigabyte GA-H97-D3H, H97, DualDDR3-1600, SATA3
3. Pamięć HyperX FURY DDR3 8GB 1600MHz CL10   2x4GB / Albo 1x8
4. Napęd Lite-On iHAS124-14
5. Obudowa SilentiumPC Brutus M23 Pure Black SPC090
6. Dysk SSD Kingston V300 120GB SATA3 (SV300S37A/120G)
7. Zasilacz Corsair Builder Series CX 600W 80+ Bronze 
8. Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB 

Za te części wyszło mi +/- 650 euro 

Link do części z opisami: https://www.morele.n...ry/info/ywE1mL/

+ do tego wybrałem monitory KRK Rp5 G3 i interface Focusrite Scarlett 2i2 

Monitory znalazłem w parze z tą kartą za 380 euro i do tego dojdzie mi 40 euro za Windowsa 7. Łączny koszt wszystkiego to +/- 1060 euro, ale patrzyłem na pierwsze lepsze ceny, myślę że części można dorwać taniej. Aktualnie pracuję na Fruity Loopsie 11. Z góry dziękuję za pomoc i wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam 

Mr Add
  • Mr Ad

#2 moondancer

moondancer
  • Forumowicz
  • 973 Postów:

Posted 13 December 2016 - 13:03

To tak. Jeśli chodzi o mnie to musisz poczytać w sieci na temat wpływu komponentów na latencje DPC (temat rzeka) dlatego nie jestem fanem składaków - wolę gotowe rozwiązania (Dell lub HP - osobiście wolę ten drugi). Oczywiście nie wykluczam tego, że można złożyć dobry komp, ale nie chce mi się bawić ;)
Kolejna sprawa to Windows... ja bym się już nie pchał w 7 a brał 10 z takich powodów:
1. Siódemka jeszcze trochę i przestanie być aktualizowana, a zainstalowanie czystej instalki wiąże się z dwudniowym instalowaniem łatek.
2. Microsoft zrobił ukłon do producentów muzyki w win 10 i audio odwołuje się bezpośrednio do cpu i nie przechodzi przez warstwę systemową.
3. Wydajność jest o około 10-15% lepsza - mniejsze zużycie cpu (przetestowałem na sobie) i ew. zapoznaj się z tekstem: http://www.soundonso...ws-10-musicians

Pod tym linkiem masz też opisane jak zoptymalizować system. Oczywiście też proponuję się zapoznać z tym:

jedynie polecany tu program DPC Latency Checker nie działa pod win 10 z powodu właśnie bezpośredniego odwoływania się do procka strowników audio. Ja to sprawdzam przy użyciu narzędzia zawartego w sterownikach mojego interface'u (Komplete Audio 6 - możliwe, że też będzie działać z innym interfejsem, ale głowy nie daję)
A jak nie to tu masz filmik jak sprawdzić w win 10 DPC:

No i wypadało by zrobić to:
https://www.youtube.com/watch?v=qiWt3dCSRjM 

Aha.... i jako wieloletni użytkownik Mac'a od razu mówię: NIECH CI NIE PRZYJDZIE DO GŁOWY PCHANIE SIĘ W TO!  bo nie warto już :) 

Ten post był edytowany przez moondancer: 13 December 2016 - 13:02

#3 Stv

Stv
  • Forumowicz
  • 3,179 Postów:

Posted 13 December 2016 - 14:17

Nie wspomnieliście o jednej ważnej rzeczy - dysk SSD! Już mamy takie czasy, że budując kompa-przechooja trzeba to uwzględnić, bo dziś to dyski są najwęższym gardłem komputerów. Jeśli procek to nie AMD, płyta głowna to nie noname to jest ok. Skupiłbym się dodatkowo na rzeczach wpływających na głośność, bo np. obudowa jak ma 5 wentylatorów to będzie chłód, ale za to szum 30-40dB zupełnie zbędny. Chyba że nic nie nagrywasz na majka to wtedy to nieważne, ale jeśli tak to jakieś sensowne chłodzenie CPU by się przydało i zasilacz im cichszy tym lepszy, nawet w przypływie dobrej woli pasywny

Ironia - sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego. W rozumieniu potocznym ironię utożsamia się z zawoalowaną kpiną, złośliwością, wyśmiewaniem, dystansem.

#4 moondancer

moondancer
  • Forumowicz
  • 973 Postów:

Posted 13 December 2016 - 17:43

Jest wymieniony SSD ;)
A co do szumu to właśnie gotowe konstrukcje są dobrze wyciszone - na pewno u HP

#5 Stv

Stv
  • Forumowicz
  • 3,179 Postów:

Posted 13 December 2016 - 17:57

Faktycznie, zmyliło mnie że nie obok HDD

Ironia - sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego. W rozumieniu potocznym ironię utożsamia się z zawoalowaną kpiną, złośliwością, wyśmiewaniem, dystansem.

#6 moondancer

moondancer
  • Forumowicz
  • 973 Postów:

Posted 13 December 2016 - 22:10

Ajjj dysk to bym proponował WD Red - lepsza trwałość bo są stworzone do NAS'ów

#7 Stv

Stv
  • Forumowicz
  • 3,179 Postów:

Posted 13 December 2016 - 22:38

albo od razu black

i monitor z cienką ramką dookoła ekranu, żeby w przypływie dobrej woli kupić drugi dla zwiększenia obszaru :)

a pamięć zdecydowanie 1x8, potem lepiej będzie rozbudowywać, bo 16 i więcej pewnie już niedługo będzie normalka

#8 hard_Dante

hard_Dante
  • Forumowicz
  • 3 Postów:

Posted 14 December 2016 - 00:23

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Wymieniłem większość rzeczy ( mam nadzieję że na lepsze  :D )  zostawiłem tylko procesor i napęd. Zrezygnowałem też ze Scarlett 2i2 na trochę tańszą 2-giej generacji Solo. Na temat wpływu komponentów na latencje DPC nie mam bladego pojęcia, trzeba będzie poczytać. Przekonałeś mnie moondancer do tej 10-tki Windowsa, tylko jest strasznie droga ( wersja box ), dlatego kwestię systemu jeszcze przemyślę. 

Link do nowych części: https://www.morele.n...ry/info/nfRs7E/

Na morele.net wyszły trochę droższe, w złotówkach o jakieś 250, wcześniej szukałem po innych sklepach i przeważnie wszystko idzie dorwać taniej. Chciałem brać monitory w parze razem z Interface'm za 380 euro, ale dorwałem dzisiaj rokity 5 g3 używane w idealnym stanie za niecałe 1000zł, to zamówiłem  B) Łącznie wyszło za wszystko 4668 zł ( pc, interface, monitory ) no i jeszcze zostanie ten Windows, ale chyba nie chce mi się płacić 1000zł za niego  :wall:

#9 moondancer

moondancer
  • Forumowicz
  • 973 Postów:

Posted 16 December 2016 - 19:58

A po co Ci box? :D OEM nie starczy?
http://m.ceneo.pl/39082735

#10 hard_Dante

hard_Dante
  • Forumowicz
  • 3 Postów:

Posted 17 December 2016 - 09:37

Bo sobie podkręciłem, że jak już biorę wszystko nowe i porządne, to przydał by się jeszcze system na CD  :D Ale teraz tak myślę że to był głupi i drogi pomysł  :wall: A spojrzałeś może na te nowe części? Czy tam wszystko cacy z nimi. 

#11 moondancer

moondancer
  • Forumowicz
  • 973 Postów:

Posted 17 December 2016 - 11:30

OEM tak też płyta ;) chodzi o to, że win OEM nasz przypisany do płyty głównej i (teoretycznie) nie można przenieść licencji na kolejny komp, ale nie kupujesz go na rok tylko na parę lat

Reply to this topic

Also tagged with one or more of these keywords: komputer

0 Użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkownikow