Jump to content

Photo

Kontroler Mixman Dm2 I Midi

3 replies to this topic

#1 Adrian4u

Adrian4u
  • Moderator
  • 10,791 Postów:
  • Interests:DJ / musician

Posted 25 April 2007 - 08:25

W zasadzie tylko pokrótce, bo sprzęt przyszedł mi paczką wczoraj wieczorem.

Posted Image

1. SPRZĘT
Wygląda jak zabawka i w zamierzeniu byłaby to zabawka, ale ktoś sprytny zmajstrował soft, który zminia DM2 w kontroler MIDI:):):)

Mamy do dyspozycji:
* 16 przycisków na "plackach"
* 3 przyciski transportu
* 4 przyciski "scen"
* 2 przyciski "punch" po obu stronach crossfadera
* 3 przyciski nad joystickiem
* 1 joystick
* 2 JOG'i (duże, fajnie chodzą)
* 1 crossfader

+ DUŻY (wielkości klawiatury komputerowej) - same JOG'i mają średnicę 15cm
+ nowiutki
+ dobrze wykonany
+ nic nie trzeszczy itp
+ łatwy w instalacji
+ miękko chodzący joystick
- mało precyzyjny joystick w pozycji "0"
- kijowo chodzący crossfader (pod "suwakiem brak naklejek poślizgowych, więc jak się dociśnie to chodzi z oporami, poza tym ze względu na budowę potencjometr nie jest POD suwakiem ale z boku poziomo - na kształt "L".

2. SOFT
/nie będę pisał o tym dołączanym do DM2/

DM2MIDI (freeware)
+ prostacki w zainstalowaniu
+ można DOWOLNIE programować WSZYSTKIE "kontrolery" DM2 - jako CC, NOTES (note on/off), Continuus itp
+ daje spote możliwości programowania (pojedyncze zdarzenie MIDI, ciąg zdarzeń, wiele opcjki wykorzystania kontrolerów)
- przy "głębszym" programowaniu jakaś wiedza z zakresu MIDI jest bardzo przydatna

I na koniec cena: W Polsce DM2 jest nie do dostania, na e-bayu kosztuje ok. 29$ + koszty przesyłki - NOWY.

LINK do opisu pod kątem wykorzystania dla VJ: http://www.vjcentral...d=dm2_by_mixman
tam też macie linki do softu i forum użyszkodników DM2 i programu DM2MIDI

Jak znajdę więcej czasu na "zabawę" tym ciudem, opiszę wszystko dokładniej.
Niemniej ze swtępnych oględzin - warto było kupić :)

Jednym pomagam, innych wcurwiam :P
Sprzęcior: trochę tego, trochę tamtego - ma grać i gra ;)

Mr Add
  • Mr Ad

#2 Adrian4u

Adrian4u
  • Moderator
  • 10,791 Postów:

Posted 04 May 2007 - 23:45

JAK SIĘ TO MA DO DJ CONTROLLERA

Ano ma się to tak, że są to co najwyżej zbliżone urządzenia. O ile DJ controller jest zaprojektowany z myslą o sterowaniu programami DJ'skimi, to DM2 oryginalnie steruje tylko programami MIXMAN. Dopiero po zainstalowaniu paru ciekawych programików zmienia się w kontroler MIDI.
warto jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz - ilośc i rodzaj kontrolerów w każdym z urządzeń. O ile Dj Controller może sterować (chodzi o możliwości, nie o kompatybilność) właściwie każdym programem DJ'skim, to pod DM2 można zaprogramować właściwie tylko podstawowe funkcje: JOG-i, joystick, i 16 przycisków. Ponieważ swojej DJ Console używam wyłącznie jako sterownik do playerów, w DM2 nie przeszkadza mi brak knobów do EQ, ale brak PITCH - już niestety przeszkadza.

program DM2MIDI

Można w nim zaprogramować wszystkie przyciski i manipulatory DM2 aby wysyłały komendy MIDI, lub np. "multi-events" - coś bardziej jak uruchamianie bardziej skomplikowanych / złożonych funkcji. Możemy pod każy przycisk przyposać komunikat CC o określonej wartości i na odp. kanale MIDI, możemy przypisać komunikat NOTE ON/OFF, - co kto chce:) Na razie jestem totalnie w fazie testów i to nie jakichś z rodzaju zarywania nocy, więc pewnie chwila minie, zanim się w to wgryzę

To, co mi przeszkadza w DM2MIDI - a raczej odczuwam pewnien niedosyt, to dwie rzeczy:
1. nie mogę kompletnie ustawić JOG'ów, żeby działały z VirtualDJ tak, jak powinny. Nie jest to oczywiście proglem z samymi JOG'ami, co z programem - DM2MIDI i VirtualDJ. Napiszę do autora tego pierwszego, niech zrobi update:)
2. Nie mozna przypisać do przycisków DM2 "klawiszy" lub skrótów klawiaturowych - jak np. w programowalnych joystickach Saitek. To raczej kwestia znalezienia odpowiedniego oprogramowania, ale na razie nie mam na to czasu.

I teraz - do czego powyższe "modyfikacje" byłyby potrzebne?
Pierwsza to jasne. ciut podpatrzyłem komunikaty MIDI generowane przez JOG-i DJ control i DM2. DJ Controll generuje komunikat CC127 przy obrocie w prawo i CC001 przy obrocie w lewo. DM2 niestety - od 001do127 - rosnąco albo malejąco. No i Virtual wariuje, bo przewija kawałek tylko w jedną stronę.

Druga - Motion Dive tokyo w wersji ogólnodostępnej (japońskiej) jest wypuszczany bez obsługi MIDI, dopiero Edirol dodał "plugin" MIDI do Tokyo. korzystając z klawiatury komputerowej można się zajechać, a gdyby DM2 można było zaprogramować odpowiednio, to mielibyśmy cały program w jednym sterowniku.

DO CZEGO SIĘ DM@ PRZYDA?

na pewno do sterowania softem, który widzi MIDI i potrzeba do tego wielu przycisków:
Arkaoss, Resolume (?), Tokyo, programami edycyjnymi audio i video, które mają implikację MIDI... a jeśli znajdzie się programik, któeym będzie możan podprogramować literki i skróty klawiaturowe - to już chyba do wszystkiego się nada.

TERAZ O KOSZTACH:

Poniżej 150Euro - przy imporcie ze Stanów - nie płaci sie cła ani podatku.
Ja zapłaciłem 32$ za DM2 i 35$ za transport. Razem 67$ - a ponieważ jest to mniej niż 150Euro, więc paczka przyszła mi prosto do domu :)
No i chyba tyle.

Jakby co, dajcie znać.

#3 Stv

Stv
  • Forumowicz
  • 3,179 Postów:

Posted 15 September 2010 - 22:57

wybaczcie górnictwo pany ;)

przypadkiem w sieci natknąłem się na fotkę tego kontrolera i od razu mi się spodobał. przydałby mi się kontroler, który prócz jogów nie oferuje wiele więcej. no i teraz - da się go zaprogramować z vdj albo traktorem (czytałem opis, ale pisane to było dawno temu)? jeśli tak to trzeba się pomęczyć ze sprowadzeniem go zza miedzy ;d
Ironia - sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego. W rozumieniu potocznym ironię utożsamia się z zawoalowaną kpiną, złośliwością, wyśmiewaniem, dystansem.

#4 Adrian4u

Adrian4u
  • Moderator
  • 10,791 Postów:

Posted 28 September 2010 - 16:55

widziałem go na alle za 149pln - cena OK. Dodatkowo - jak ściągniesz darmowy programik DM2MIDI, oraz MidiYoke, to już masz mapę pod VDJ.
jest tylko jedno "ale" - żeby odpalić ten kontroler pod Win7 to trzeba się nieźle nasiedzieć, żeby go odpalić pod XP - trochę mniej, ale tez nie jest to bułka z masłem.

Ponieważ u mnie w domu do wszystkich kompów kupiliśmy siódemkę - będę mial ten kontroler w stanie idealnym na sprzedaż.

Reply to this topic

0 Użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkownikow