Jump to content

Photo

Akai Mpd 24

1 reply to this topic

#1 Redi

Redi

-=-Forumowicz-=-

• Validating
  • 3,189 Postów:

Posted 07 February 2007 - 08:43

Witam. Nadrobiłem swoje znaczne zaległości, jeżeli chodzi o kontrolery MIDI wykorzystujące technikę padów. Posprawdzałem trochę najbardziej znanych kontrolerów na rynku, tak więc mogę się wypowiedzieć o moim najnowszym nabytku - AKAI MPD24 (z racji tego, że recenzji dotyczących kontrolerów jest garstka).

Nie mam możliwości zrobienia zdjęć, tak więc posłużę się zasobem internetu:

Posted Image

Posted Image

Na początek chciałbym rozwiać jedną wątpliwość: Na zdjęciu drugim, zrobionym przez producenta i najcześniej spotykanym w internecie (gdyż właśnie owe zdjęcie widzimy w sklepach internetowych przy tym produkcie), ekran jest zielony, a obudowa bardzo jasna, miejscami nawet widzimy odcień błękitu. Oczywiście jest to nie prawdą, bo ekran AKAI MPD24 jest podświetlony ładnym niebieskim kolorem i z żadnego kąta widzenia nie wygląda tak, jak na zdjęciu. To samo dotyczy obudowy. Tak więc zdjęcie pierwsze ukazuje nam prawdziwy wygląd tego produktu.

Obudowa wygląda raczej na wytrzymałą, jeżeli przewidujemy użytkowanie jej w taki sposób, w jaki przewidział to producent (bo śmiem twierdzić, że mimo wszystko, będzie służył jako kontroler midi, a nie jako niezdarny przedmiot często lądujący na podłodze itp.). Co do stabilności na naszym stole nie będzie żadnego problemu, gdyż sprzęt, który jest dość lekki ma idealnie dobrane 4 mocne, nieślizgające się podstawki grubości ok. 3 mm.

Ekran chroni łatwa do czyszczenia i raczej trudna do nadruszenia szybka. Na szczęście nie miałem okazji sprawdzić trwałości tej szybki i mam nadzieję, że nie będę musiał. Ekran jest bardzo rozbudowany i ładny. Nie spotkałem się z takim w żadnym podobnym urządzeniu. Wielki plus.

Fadery (suwaki) nie ślizgają się za bardzo i również nie chodzą za ciężko, tak więc dają odpowiednią kontrolę przypisanych do nich zadań. Trochę machają się na boki. Przy używaniu nie robi to wielkiej różnicy. Mała uwaga - jeden z faderów działa w odwrotną stronę (Fader piąty)

Przyciski funkcyjne bardzo dobrze wykonane i wygodne.

Knoby (pokrętła) jednak nie zbyt mnie zachwyciły, nie które reagują nawet, jak ich nie dotkniemy... wtedy trzeba poruszyć i wszystko wraca do normy. Jednak może sprawdzić nie jedną gafę na scenie. Owszem obracają się jak napisał producent o 360 stopni... Jednak na stronie producenta nie napisano, że tylko 5 knobów ma zakres 0 - 127 (k2, k4, k6, k7, k8). Np. knob pierwszy po kręceniu porusza się tylko od 42 do 84. Knob trzeci od 42 do 84, knob piąty od 35 do 78. Może dla kogoś przyda się to wygodne, np przy przypisaniu do danego knoba filtrów, jednak ja jeszcze nie znalazłem dla nich zastosowań.

No i przejdźmy do najważniejszego - Pady. Wielkie zaskoczenie. Oczywiście pozytywnie. Pady porządne, dość twarde i za to czułe. Testowałem trochę podobnego sprzętu i wypadły najlepiej. Nie sprawiają żadnego problemu. Pomogą nam w każdym ruchu. Z czasem wiemy dokładnie jak udeżyć, by uzyskać odpowiednie natężenie. Jak gramy na "full level" np. do odpalania sampli, nie musimy zbyt mocno pukać. Owszem po kilkunasto minutowej ostrej grze przeciętnego użytkownika mogą zacząć boleć bardzo palce (opuszki), natomiast gitarzyści i inni "strunowi" gracze problemu mieć nie powinni, a jednak... trochę bolą.

Co do możliwości. Mamy 30 presetów, które możemy sobie dowolnie nazywać, konfigurować itp. Praca z programami jest bajecznie łatwa, jak i samo poruszanie się po hardwarze. Przyciski są na miejscu. Nadzwyczajnie bardzo podoba mi się to, że zatwierdzanie i poruszanie się po menu jest zrobione pod jednym knobem z zapadkami, a enter ukryty mamy po wciśnięciu knoba. Bardzo wygodne i pomysłowe. Nie wyobrażam sobie poruszać się po 127 dźwiękach i szukać ich przyciskając guziki. Jest to spotykane w innych tego typu urządzeniach i to wielki plus.
Do produktu mamy dodane dwie płyty, oraz kabel i instrukcję. Na jednej z płycie znajdziemy BFD w wersji lite, a na drugiej program ze sterownikami.

Ogólnie mówiąc sprzęt godny polecenia i wart swojej ceny. Bardzo dobry kontroler, na scenę i w studio. Jestem zadowolony z zakupu i polecam. Zakupić możecie go oczywiście na:

www.DJSHOP.pl

a dokładniej: http://efektorystudi...KAI-MPD-24.html

Cena: 899zł

Autor: Redi

Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez illy: 12 April 2007 - 22:15

Mr Add
  • Mr Ad

#2 инoгда

инoгда

Colorscream M.D.

• Admin
  • 9,173 Postów:

Posted 25 February 2008 - 22:18

AKAI MPD24 demonstration
iKxJujHkBvc

MPD24 4 Track DnB
hIwXyJeXCJU

MPD 24 BEAT MAKING BEATS
fzcl8dRvPrM

Equalibrum - Time Management (Akai Mpd24 Beat)
tA1lZjFzgI8

Reply to this topic

0 Użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkownikow