Jump to content

Photo

American Audio Vms4

No replies to this topic

#1 shyha

shyha
  • Forumowicz
  • 93 Postów:

Posted 12 February 2011 - 17:52

AMERICAN AUDIO VMS 4

Posted Image

W trakcie poszukiwania stabilnego budżetowego kontrolera (dla niektórych zestawienie stabilny i budżetowy to sprzeczność) natknąłem się na American Audio VMS4. Nie jest to co prawda najtańszy kontroler (obecna cena w sklepach to ~1420zł), ale postanowiłem go zakupić i przetestować.

Najpierw charakterystyka sprzętu którą dostarcza producent:
  • kontroler MIDI z 4 kanałami (MIDILOG) przez USB do wyboru,
  • w komplecie oprogramowanie Virtual DJ LE,
  • wszystkie suwaki, pokrętła, przełączniki oraz przyciski są tak zbudowane, aby wyeliminować niepożądane dźwięki - stukanie, tarcie czy piski,
  • ciche włączanie i wyłączanie,
  • EQ na każdy kanał MIDILOG,
  • 2 kanały analogowe z wyborem phono/line,
  • dwa kanały mikrofonu z podświetlonymi przełącznikami on/off oraz EQ,
  • punkty cue włączenia/wyłączenia dla każdego kanału MIDILOG,
  • podświetlone gumowe pokrętła ułatwiające pracę w ciemności,
  • solidna płyta czołowa o grubości 1.6 mm zwiększająca wytrzymałość,
  • pokrętła zamontowane na panelu,
  • analogowe sterowanie mikserem w razie awarii komputera lub niezależne sterowanie przy zewnętrznym zasilaniu,
  • możliwość wymiany crossfadera na kompatybilny,
  • regulacja krzywej crossfadera,
  • funkcja odwrócenia trybu pracy crossfadera (reverse),
  • uruchamianie 2 zewnętrznych odtwarzaczy audio za pomocą funkcji Q-Start crossfadera,
  • możliwość wymiany suwaków kanałów przez użytkownika,
  • zbalansowane wyjścia master i booth,
  • 12 pozycyjny miernik VU głównego wyjścia stereo,
  • wbudowana podkładka pod mysz
  • wytrzymałe paski dotykowe,
  • 62 przyciski i przełączniki,
  • 50 przycisków MIDI z podświetleniem LED, w tym 18 z podwójnymi diodami niebieska/czerwona,
  • 4 pokrętła kodujące do dyspozycji użytkownika
  • 34 pokrętła kontrolne do dyspozycji użytkownika
  • 5 liniowych suwaków do dyspozycji użytkownika
  • dwie warstwy parametrów MIDI na wszystkich przyciskach i przełącznikach,
  • podwójne czułe na dotyk kontrolery scratchu o rozdzielczości 2000 punktów.
  • jakość audio na gniazdach analogowych: 24 bit / 48 kHz,
  • jakość audio przez USB: 16 bit / 44.1kHz,
  • THD <0.1%,
  • separacja kanałów >60 dB,
  • SNR >85 dB,
  • latencja <1 ms,
  • tryby USB do wyboru: tryb 4 wejścia / 4 wyjścia dla obsługi programowych efektów na kanałach analogowych phono/line lub tryb 2 wejścia / 8 wyjść dla obsługi 4 kanałów programowych i nagrywania ich.

Recenzja:

PACZKA
Kurier przytargał duży, ciężki, szary karton z logo VMS4. Zaskoczony trochę gabarytami rozpakowałem paczkę. Moim oczom ukazało się kolejne, nieco mniejsze , dobrze zabezpieczeone pudełko - tym razem już to właściwe ze sprzętem. Plus za odpowiednie spakowanie.

W pudełku oprócz samego kontolera znajdziemy kabel USB, malutki zasilacz, płytę z Virtual DJ LE z numerem seryjnym oraz instrukcję z kuponami zniżkowymi na StyleFlip.

HARDWARE

Pierwsze co przykuwa uwagę to duża waga urządzenia - 6 kg. Kontroler jest za to bardzo starannie wykonany, stabilnie stoi i nie doświadczymy żadnego skrzypienia plastiku ponieważ cała obudowa jest metalowa. Dodatkowe gumowe osłony na narożnikach pozwalają uniknąć przypadkowych przetarć jeżeli w pobliżu mamy jakiś inny sprzęt. Wizualnie sprzęt jest znacznie ładniejszy niż na zdjęciach.
Potencjometry chodzą płynnie, większość ma lekkie wgłębienie centrujące. Jogi również porządnie wykonane i bardzo przyjemnie się ich używa. Uwagę zwraca przezroczysta guma, którą są otoczone krawędzi jogów (szczegóły w daleszej części).
Sekcje przycisków sensownie rozmieszczone. Zaniepokoiły mnie dosyć małe przyciski CUE, START, PAUSE, ale okazuje się, że chodzą całkiem sensownie i nie ma problemu z ich „wduszaniem”. Działa też poprawnie funkcja CUE+START.

SOFTWARE
Podłączamy zatem urządzeniem do prądu i do laptopa. Szybka instalacja sterowników ASIO oraz VDJ LE. Dołączona wersja to VDJ 6 LE ale po zarejestrowaniu numeru seryjnego na stronie VDJ możemy ściągnać dedykowaną VMS4 najnowszą wersję 7.02 LE (+ inne skiny dedykowane VMS z różnymi rozdzielczościami).

Po włączeniu Virtul DJ 7 przyciski na kontrolerze zaczęły illuminować. Niestety podświetlenie niektórych sekcji przycisków nie jest równomierne więc jeżeli mamy dobrze nasłonecznione pomieszczenie to może to dla kogoś stanowić problem. W ciemności nie ma z tym żadnego problemu.

JOGS
Czas na przetestowanie jogów. Są one dotykowe zarówno na krawędziach jak i górnej powierzchni. I tutaj ciekawostka. Jogi działają w 3 trybach: pitch oraz scratch (tryb zmienia się dedykowanym przyciskiem), ale wspomniana na początku gumka na krawędziach joga sprawia, że będąc w trybie działania Scratch możemy równocześnie używać Pitch-benda na krawędziach. Mnie ten pomysł osobiście bardzo przypadł do gustu. Gumki nie szpecą, są praktycznie niewidoczne. Można je oczywiście bezproblemowo zdjąć, ale ogranicza to nasze możliwości do 2 trybów.

MIKSER

Kontoler posiada 4 kanały. Możemy je przydzielić do obslugi 4 kanałów w VDJ lub Traktorze (tryb 8 OUT) lub do kontroli 2 kanałów w oprogramowaniu oraz 2 kanałów do obsługi sprzetu analogowego (gramki, cd playery) lub DVSów (tryb 4 OUT). Całkiem ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza możliwość pracy w trybie DVS (recenzję tego trybu dołącze wkrótce). Decyzję, który kanał obsługiowany ma być przez USB a który analogowo dokonujemy za pomocą przełącznika (oddzielny na każdy kanał).

Cześć miksera jest analogowa, ale same knoby i fadery wysyłają sygnały midi więc możemy zmapować tzw „fake actions” aby widzieć ruch gałek w oprogramowaniu. Domyślnie nie jest to zmapowane.
Mikser posiada 3 stopniowy EQ. Charakterystyka jednak nie przypadła mi do gustu. Jest bardzo „stroma”. Mały ruch powoduje zbyt szybkie wyciszenie lub wzmocnienie danego pasma. Mnie to aż tak nie przeskadza, ale niektórzy mogliby narzekać.

Fadecy chodzą przyzwoicie. Xfader musi się trochę wyrobić zanim osiągnie porządaną płynność. Duży plus jest taki, że można bezproblemowo włożyć innofader.

SEKCJA MIDI
Dane sekcje przycisków (efekty, sample, hot cue, loopy) obsluguje się bardzo intuicyjnie przy czym większość, dzięki zastosowaniu przycisku SHIFT, posiada podwójną funkcję, która jest czytelnie opisana na panelu. Oczywiście możemy ze względu na to iż są to czyste sygnały MIDI możemy je w dowolny, dogodny sposób zaprogramować np. za pomocą VDJ script.

Sygnały MDI przesyłane są bez zauważalnych opóźnień jednak, jak wyczytałem z instrukcji, kontroler posiada 2 tryby MIDI: normal i turbo. Domyślnie ustawiony jest normal (10ms latencji). Tryb turbo wg producenta pozwala na osiągnięcie opóźnienień na poziomie 1ms, ale wymaga to sporych zasobów RAM i procesora (nie zdążyłem przetestować tego trybu, ale postaram się później to uzupełnić)

Bardzo fajnym dodatkiem jest touchstrip, który możemy np. zaprogramować pod jakiś paramter efektu.

BROWSING UTWORÓW
Uwagę zwraca mały touchpad, który działa w trybie HID lub MIDI. Pierwsze wrażanie z użytkowania nie są zadowalające. Touchpad jest zbyt powolny. Da się to jednak podobno wyregulować w ustawieniach systemu więc może być z tego spory pożytek.
Przeglądanie utworów w domyślym mappingu jest również realizowane za pomocą przytrzymania przycisku SHIFT oraz operowanie knobami efektów (katalogi) oraz sampli (utwory). Ładujemy utwory na decki za pomocą wciśnięcia potencjometra lub lewego/prawego przycisku touchpada. Są tworzone również mapowania gdzie można przeglądać zawartość katalogów za pomocą jogów.

MIKROFONY
Kontoler posiada również możliwość podłączenia 2 mikrofonów. Nie testowałem tego, ale w internecie jest sporo negatywnych opinii w związku z dużym poziomem zakłóceń. Na szczęście American Audio postanowiło naprawić swój błąd i od grudnia 2010 r. rozsyła małe adaptery do mikrofonów niwelujące problem (oczywiście za darmo).

ODSŁUCH i OUTPUT
Sekcja odsłuchu jest przemyślana. Każdy kanał ma oddzielny przycisk CUE. Mamy jeden potencjometr do CUE mix lub CUE + master mix. Działa poprawnie. Nie ma przebicia.
Sama jakość dźwięku w odsłuchu nie jest super rewelacyjna. Dla niewprawionego ucha dźwięk jest naprawdę ok., ale dla osłuchanych może brakować głębi i trochę wyższych częstotliwości.
Dużo osób skarży się na niski Master Output. Ja akurat mam sprzęt podłączony pod dodatkowy wzmacniacz więc tego nie odczuwam, ale coś musi być na rzeczy bo American Audio pracuje nad poprawkami. Brak tej poprawki wg profesjonalistów poważnie ogranicza użytkowanie sprzętu w klubachs

Wg producenta master output i odłsuch będzie poprawiany w kolejnych wersjach firmware. Trzymamy za słowo.

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA
Feeling przy miksie jest bardzo fajny. Dużo satysfakcji i zabawy przysporzyło mi obcowanie z tym sprzętem. Wrażenia bardzo pozytywne. Cieszy też możliwość zaprojektowania własnego winylowego skinu, który bezinwazyjnie przykleja się na kontroler. Niektóre projekty robią wrażenie.

ZALETY:
  • metalowa, stabilna konstrukcja obudowy
  • staranne wykonanie
  • dobrej jakości jogi
  • ciekawy tryb scratch+pitch w jogach
  • analogowy mikser (duży plus w przypadku awarii komputera)
  • 4 kanały z możliwością podziału na USB i DVS/analog (2 wejścia phono/line)
  • mnogość programowalnych przycisków, funkcja SHIFT
  • touchstrips
  • czytelne rozmieszczenie i intuicyjna obsługa przycisków
  • tryb MIDI turbo z latencją 1ms
  • oddzielne wyjścia na booth/record
  • output balance
  • możliwość działania urządzenia na samym USB bez zasilacza (kosztem podświetlenia niektórych LEDów)
  • kompatybilność i bezinwazyjny montaż Innofadera
WADY:
  • obniżona mobilność poprzez dużą wagę (6kg)
  • nierównomierne podświetlenie niektórych przycisków
  • niski Master Output (możliwe, że zostanie poprawione przy nowej wersji FW)
  • mało płynna charakterystyka EQ (możliwe, że zostanie poprawione przy nowej wersji FW)
  • jakość dźwięku w odsłuchu mogła być lepsza (możliwe, że zostanie poprawione przy nowej wersji FW)
  • problem z mikrofonami (jednakże producent od grudnia 2010 wysyła za darmo adaptery eliminujące problem)

OCENA KOŃCOWA

Dla użytkownika:

- domowego: 8/10 (jeżeli producent spełni obietnice i naprawi usterki poprzez aktualizacje FW 9.5/10

- profesjonalisty: 6/10 (jeżeli producent spełni obietnice i naprawi usterki poprzez aktualizacje FW 9/10

Sprzęt jednak zwróciłem do sklepu a to z powodu odpowiedzi producenta na moje pytania dotyczące wad VMS4:

The VMS4 Traktor version we showed at NAMM 2011 already had the increased master and headphone outputs as well as the fix for the microphone distortion. When it's introduced it will have these fixes plus much improved signal to noise characteristics.

Zatem nie kupujcie starego VMS4. Ja poczekam na VMS4 Traktor Edition i dołączę tu drugą recenzję. Mam nadzieję, że cena będzie podobna (1420zł) a wady zostaną już wyeliminowane całkowicie

Zdjęcia mojego sprzętu:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Ten post był edytowany przez shyha: 12 February 2011 - 17:58

My gear: 2x Stanton STR8-150 v2 + Vestax PMC-05 Pro IV BLK + NI Audio6DJ + NI Kontrol X1+ Shure M44-7 + butterugs

Mr Add
  • Mr Ad

Reply to this topic

0 Użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkownikow