Jump to content

Photo

American Audio Q-d5 Mk2

No replies to this topic

#1 Recenzent

Recenzent
  • Forumowicz
  • 96 Postów:

Posted 27 July 2009 - 22:04

Posted Image
Posted Image

American Audio Q-D5 MK2
Parę tygodni temu szukałem jakiegoś taniego mikserka z kontrolą krzywej cięcia crossa i faderów. Wprawdzie przeważnie gram acid techno, schranz itp. i w tych stylach potrzebne są szybkie cięcia faderami ale bez przesady. Prawdziwą przyczyną kupna tego sprzętu jest to że ostatnio relaksuje się przy hip-hop'ie,
więc postanowiłem podszkolić się troche w skreczach. Na zakup miałem 650zł i American Audio został wybrany metodą eliminacji. W Reloopach, Numarkach i
innych sprzętach ze średniej pólki zawsze coś mi brakowało: albo nie miały odsłuchu mastera, albo cross i fadery działały z opóźnieniem albo jeszcze co innego.
Do Q-D5 MK2 zachęcił mnie optyczny cross, odsłuch master i kill'e (niestety w przyciskach a nie na switch'ach) i cena 640zł.
Sprzęcik naprawde zrobił na mnie wrażenie. Solidnie wykonany. Fadery chodzą bardzo lekko (do scratch'u idealne) i nie kiwaja sie na boki (to mnie zawsze denerwowało w różnych mikserach, ale w tym sprzęcie fadery mają chyba jakieś specjalne prowadnice uniemożliwiające im kiwanie się). Charakterystyka cięcia faderów jest dość ostra. Przy ustawieniu na Short pełna głośność uzyskuje się po ok. 3mm. Po ustawieniu na Long podgłaśniają na całej długości. Cross po ustawieniu na Cut uzyskuje pełną głośność po 1-2mm.Po ustwaieniu trybu pracy na Fade coross podgłasnia do połowy długości (czyli tak jak powinno być),
a nie jak w moim poprzednim mikserze Stantonie SMX-401 na całej swojej długości, co sprawiało że cross był bezużyteczny pomimo tego że był firmy P+G, bo w polowie dlugości dwa miksowane kanały grały znacznie ciszej.
Oczywiście w tym mikserze regulacja cięcia faderów i crossa jest płynna i istnieje możliwość pracy w Revers'ie.
EQ zarówno na gałkach jaki i na przyciskach wycina do zera, czyli po skręceniu wszystkich gałek w lewo w głośnikach jest cisza. Charakterystyka EQ jest troche inna niż ta do której byłem przyzwyczajony. Bas jest scinany na bardzo niskich częstotkiwościach przez co jego kill'owanie nie jest aż tak efektowne.
Ma to natomiast też swoje plusy: kill'ując bas nie zahaczamy wogóle o wokale. Eq na wszystkich pasmach ma +20 db podbicia co jest dość dziwne i niespotykane. Trzeba się przyzwyczaić żeby nie przesterować dźwięku przez zbytnie przekręcenie gałki w prawo.
Przyciski są wykonane z twardej gumy i nie działają jak w innych mikserach- są wciskane i wyciskane (nie wiem jak to opisać, nie działją jak np. w pilocie do telewizora).
Gniazdo słuchawkowe jest umieszczone z przodu przez co nie zawadza nigdzie przy machaniu faderami. Bez problemu wzmacniacz słuchawkowy radzi sobie z moimi 70 omowymi Sennheiser'ami HD25.
Wysterowanie na led'ach działa w dwóch trybach przełączanych przyciskiem pod rządkami diod. Do wyboru mamy wysterowanie Master L/R lub wysterowanie PFL Ch1/Ch2.
W mikserze znajduje się również wejście na mikrofon z podwójną equalizacją i talkover'em oraz funkcja Crossfader Start dla Cd-player'ów (niezależnie włączana dla lewego i prawego cd).
Jedyną poważną wadą tego sprzętu jest niezbyt dobra jakość dźwięku. Podobna do tego co wychodzi ze Stantona SMX-401. Może jakbym miał gorsze słuchawki to bym tego tak nie odczuł, ale niestety ani American Audio ani Stanton nie powalają dynamiką i klarownością dźwięku.

Zalety:
-optyczny niekiwający się na boki cross z płynna regulacją cięcia i reversem
-nie kiwające się na boki fadery z płynna regulacją cięcia i reversem
-kille
-odsłuch master
-diody do wysterowania działjące w dwuch trybach
-dobry wzmacniacz słuchawkowy
-niespadające dobrze dopasowane nakładki na fadery i crossa (plus nakładka zapasowa)
-zasilacz wewnętrzny
-solidnie wykonany
-wyjścia: Master, Record i Balanced
-wyjście Light Control (chyba do stroboskopów i jakiś lamp, żeby migały w rytm)
-fajnie pomalowany, ładna matowa czarna farba z szarymi dodatkami

Wady:
-niezbyt dobra jakość dźwięku (do domu starczy ale do klubu już nie)
-brak możliwości podpięcia innego urządzenia niż mikrofon pod wejście mikrofonowe (czepianie się)
-kill'e w przyciskach a nie na switch'ach

Na koniec mogę powiedzieć, że mikser śmiało można polecić zarówno skreczerom z niskim budżetem jak i mixującym dj'ejom, którym nie przeszkadza raczej średnia jakość dźwięku.

Recenzje napisal: acidlight

Mr Add
  • Mr Ad

Reply to this topic

0 Użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkownikow