Jump to content

Photo

Reloop Rp 4000 M3d / M3d S

1 reply to this topic

#1 Recenzent

Recenzent
  • Forumowicz
  • 96 Postów:

Posted 21 July 2009 - 16:27

Reloop Rp 4000 M3d / M3d S

Witam!
Ponieważ na forum dosyć często pojawiają się tematy, w których osoby chcące rozpocząć przygodę z miksowaniem nie wiedzą czy wybrać Reloopa RP 4000 m3d czy coś innego, postanowiłem opisać wady i zalety tego modelu aby nikt nie miał żadnych wątpliwości.

Swoje RP 4000 m3d w wersji srebrnej posiadam od listopada 2006 roku. Po otwarciu pudełka widzimy solidnie zapakowany gramofon, owinięty w ochronny materiał i unieruchomiony styropianem. Kupując RP 4000 m3d / m3d s w zestawie dostajemy slipmatę Reloopa, koszyczek na krótki system oraz wkładkę Reloopa Battle Track, którą warto wymienić, ponieważ nie będzie zadowalać nas reprodukcją dźwięku. Jej trakcja również pozostawia wiele do życzenia i wszelkie zwiększanie nacisku nic tu nie pomoże. Krótko mówiąc dostajemy zestaw gotowy do użycia zaraz po podłączeniu.

Funkcje
Po włączeniu gramofonu uderza w nas światło płynące od niebieskich diod (w wersji m3d czerwonych). Zaczynając od lewej strony zauważymy to co znajduje się we wszystkich gramofonach a więc włącznik, przycisk START / STOP i przyciski zmiany prędkości: 33 1/3 i 45 RPM. Jeżeli przyciśniemy je jednocześnie to talerz zacznie obracać się z prędkością 78 obrotów na minutę. Dalej znajdziemy schowaną lampkę, aby się wysunęła i zapaliła wystarczy przycisnąć guziczek znajdujący się obok niej. Z prawej strony gramofonu znajdziemy suwak pitch działający w zakresie +/- 10%. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku pitch zmienia zakres do 20%. Pitch w tym modelu Reloopa nie posiada zapadki co daje nam większą dokładność przy zgrywaniu utworów. RP 4000 m3d / m3d s wyposażony jest również w funkcję Quartz Lock. Po jej uaktywnieniu pitch powraca do pozycji 0% niezależnie od swojego położenia na skali. Zaraz obok przycisku zmieniającym zakres pitch znajduje się funkcja Reverse. Jeżeli ją uaktywnimy to talerz zacznie obracać się w tył.

Przejdźmy teraz do sekcji ramienia. Niestety jest ono zbudowane z elementów plastikowych, które bardzo łatwo przenoszą wszelkie drgania. Wystarczy puknąć w obudowę przy ramieniu aby usłyszeć uderzenie w głośnikach. Po jakimś czasie od pierwszego użycia gramofonu możemy wyczuć pewne luzy na ramieniu. Nie należy wpadać w panikę tylko wyposażyć się w odpowiedni śrubokręt i przykręcić z wyczuciem właściwą śrubkę na ramieniu. Wyważenie systemu nie sprawi nam wielkich trudności, gorzej jest z ustawieniem Antyskatingu, który w tym gramofonie jest bardzo ciężko ustawić a i tak nie będziemy do końca z tego zadowoleni. Szczególnie jeśli gramy jeszcze na wkładce dołączonej do zestawu. Wtedy wycieczka igły po płycie gwarantowana.

W tylnej części RP 4000 m3d znajdziemy kabel zasilający, który łatwo można wyjąć. Kabel ten ma również odpowiednią długość jeśli gniazdko jest trochę oddalone. Gorzej jest tutaj z kablem sygnałowym wbudowanym na stałe. Gdyby był on dobrej jakości to nie miałbym nic przeciwko ale tak nie jest. Gdy podczas odtwarzania płyty jeden z kanałów gra ciszej lub wcale a nie jest to wina innych kabli czy systemu to należy poruszać nieco kablem sygnałowym przy gramofonie. Mi zdarzyło się to tylko raz ale warto Was poinformować

Jak się na tym gra?
Moc silnika jak na tą cenę jest zadowalająca ale tylko do technicznego grania. Do skreczu warto wyposażyć się w droższy gramofon. Zdarza się zatrzymać talerz przy ciężkiej płycie ale powraca on do swojej prędkości (jednak nie z taką werwą jak wyższe modele). Pitch jest dosyć dokładny ale mógłby przydać się zakres 8% bo czasami trzeba przesuwać go o dosłownie ułamki milimetrów. Gramofony te posiadam już ponad 8 miesięcy, w szóstym zacząłem zauważać pewną niedokładność. Kiedy puszczam zwolniony talerz to lekko przyspiesza ale zaraz wraca do swojej prędkości. Przy przyspieszaniu natomiast lekko zwalnia. Można się jednak do tego przyzwyczaić i manipulując odpowiednio pitchem dobrze zgrywać utwory.

Zalety:
  • Dobry stosunek cena / jakość
  • Kupując gramofon dostajemy zestaw gotowy do grania (slipmata, koszyczek na krótki system + zamontowana w nim wkładka)
  • Brak zapadki na pitchu umożliwiający dokładne zgrywanie utworów
  • Klasyczna obudowa dzięki której nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem skrzyni
Wady:
  • Plastikowe elementy ramienia
  • Antyskating
  • Pitch 10% (jak dla kogo)
  • Wbudowany kabel sygnałowy (czepiam się)
Coś na koniec
Jeżeli chcecie zacząć miksowanie ale nie możecie zdecydować się przy wyborze gramofonu to zachęcam do kupna właśnie tego modelu firmy Reloop, który jest minimum jeśli chodzi o dobry start i naukę w domu.

Recenzję napisał: Souhl

Mr Add
  • Mr Ad

#2 panrysiek

panrysiek
  • Forumowicz
  • 1,013 Postów:

Posted 02 June 2010 - 21:18

miałem parkę reloopów 4000 kupionych jako nowe przez 4 lata i nigdy mnie nie zawiodły, trzymały tempo, nie zacinały się. W tamtych czasach nawet dołączony system dawał radę (ortofon pro-s), teraz dają niestety [beeep] własnej produkcji. Sprzedałem prawie 2 lata temu tylko dlatego, że chciałem skreczować i kupiłem vestaxy. Nowa właścicielka z tego co wiem b. zadowolona. Jako pierwsze deki- godne polecenia, zarówno nowe jak i używane mają dobre ceny. Oczywiście wiadomo, że to nie tech ,którego udaje ale jest całkiem przyjemnym (zwłaszcza w domowych warunkach) dekiem a pod pewnymi względami- podwójny pitch czy reverse- nawet techa przewyższa.

Reply to this topic

0 Użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkownikow