Jump to content

Photo

Numark Pt-01

No replies to this topic

#1 Recenzent

Recenzent
  • Forumowicz
  • 96 Postów:

Posted 21 July 2009 - 15:49

Numark PT-01

Posted Image

Numark Pt-01 jest przenośnym gramofonem o kompaktowych wymiarach, który znajduje zastosowanie jako 'stacjonarny' sprzęt do oldsłuchu płyt i przenośny sprzęt wycieczkowy :P (np. do vinylszopu).
Gramofonik ten dostałem od kumpla, został kupiony jakoś w listopadzie w Holandii i do tej pory śmiga jak nowy.

Dane techniczne: (opis djshop.pl)
  • Trzy prędkości 33 1/3, 45, 78 RPM
  • +/- 10% Pitch Control
  • Tone Control
  • Gain control
  • Lineout z€“ mośliwością nagrywania
  • Zasilanie 12V AC / 6 bateri „D”
  • Uchwyt ulatwiaj?cy przenoszenie
  • Wymiary: 12" X 12" X 3.875"
Siła napędu:
Generalnie wszyscy wychodzą z założenia, że jeśli coś ma paskowy napęd nadaje się jedynie do odsłuchu. Jest w tym sporo prawdy jednak nie w tym przypadku. W Pt-01 talerz praktycznie nie istnieje :P , jakas plastkikowa tacka oklejona filcem jest na tyle lekka, że przy zastosowaniu chociażby w połowie tak 'mocnego' silnika jak w zwykłych paskowcach (rp1k, t50,tt1610) pozwala wytworzyć potencjał podobny do urządzeń typu DD, jednak budowa pt-01 nie pozwala wykorzystać go w miare wygodny sposób do grania, ponieważ jest przystosowany do przenoszenia. Bawiłem się często kręcąc płytki jak się da, talerz się nie zatrzymuje i jak na paskowca rozpędza odrazu płytę. Wydaje mi się, że z racji tego talerza, całość pracuje stabilniej niż w 'zwykłych' gramofonach, dlatego postanowiłem spóbować zgrać na nim kawałki...

Picz:
Hmmm.... ładnie, pięknie tylko co to za pitch? Mamy tu pokrętełko z centralną zapadką i 10% zakresem -/+. Odrazu przypomina się stary techniks i zima 2004 kiedy to na rp6k i takim starym techu zaczynałem się bawić na sprzęcie :P

UWAGA! niesprawdzałem tego czy rzeczywiście jest 10% :P poprostu włączyłem nutke z kompa, na drugim kanale dogrywalem vinylka. Efekt - ponad 30 sekundowy miks, bez rozjazdów i koni.... pewnie pomyślicie, że potem się rozjechało? nie... zachaczyłem rękawem o płytę i zwolniła :P , poźniej było jeszcze kilka prób i generalnie dało radę ładnie zgrać kawałki i przejść z kompa na płytę i vice versa.

Obudowa:
Nie ma co rozpisywać... gruby wysokiej jakości plastik, zdejmowalna pokrywa, mocny uchwyt dający pewne trzymanie :P, wewnętrzna część (panej górny) wykonany z cienkiego alu, ładnie wygląda i sprawia wrażenie solidnego wykonania...

Rozmiary:
Wyobraźcie sobie 10cm stos okładek z płyt vinylowych... wyobrażacie sobie? no to teraz odejmijcie z szerokości i długości ok 1cm :P ... taki właśnie jest PT! ;)

System:
Bez możliwości jakiejkolwiek ingerencji w trakcję, nacisk itp, kompletny brak, o ile jakość dzwięku jest średnia o tyle gramofonik gra głośno (może przez duży nacisk na płyt?). Wydaje mi się, że w razie złamania igły mogłby być problem z montażem nowej. Pseudo kosz w jakim znajduje się igiełka jest z cienkiego plastiku (system trzyma się na takiej klamerce) obstawiam 10 do 1 , że przy próbie wymiany połamię klamerki? ;)

Ramię:
Jakaś plastikowa rurka ;) przy przenoszeniu nad płytą uruchamiamy silnik poprzez wbudowany włącznik. Myślę, że tego nienależy porównywać z innymi gramofonami bo jednak jest to przenośny sprzęcik ;)

Wyjścia, pierdołki:
Zdziwił mnie brak wyjścia Phono co utrudniło mi życie, bo mam dwa line'y zajęte. Próbowałem się ratować rozdzielaczami sygnału, jednak nie dało to zadowalających efektów, bo gramofonik zakłóca? sygnał z kompa... Do dyspozycji mamy jedynie wyjścvie line, słuchwkowe jack (duzy i mały). Gramofonik posiada wbudowany głośniczek, gra średnio, nawet przy podkręconych na maxa wysokich tonach (pokrętełko do regulacji 'tone control') wysokie tony są raczej słabe (btw. objawia się to też w słuchawkach hf125 ale to już inna historia) Głośniczek na plus, jak się niema słuchawek nie trzeba czekać do stanowiska odsłuchowego w sklepie :)

Podsumowanie:
Darowanemu koniowi niezagląda się w zęby, jednak nawet jeśli to i tak mam dobre zdanie na temat pt-01 :) Mogę posłuchać płytek, trochę pomixować i skreczować :P (skrecze heh groźnie brzmi :P ) no i przyda się jak pojadę na zakupy więc dla osób szukających gramka do odłuchu i dla tych którzy często kupuja w sklepach płytki, dobre dla osób które mają ograniczona ilość miejsca. Ja jestem wpełni zadowolony, po ponad 6 miesiącach użytkowania urządzenie sprawuje się jak nowe :)

Minusy:
  • brak phono
  • kiepskiej jakości dzwięk (jednak nie o to chodzi w tej maszynce :P )
  • brak możliwoćci ustawienia systemu i ramienia (też niby nie o to chodzi w tym przypadku, le jeśli ktoś kupuje to do sluchania płyt to jedna jakieś ustawienia by się przydały)
Plusy:
  • mocna obudowa
  • solidne wykonanie (ogółem)
  • mocny silnik :)
  • mobilność
  • stosunkowo niska cena (np do handytraxa czy jak to się zwie :P )
  • na siłę nie mogłem wymyśleć żadnych minusów i to jest PLUS :)
Recenzje dodał: msq

Mr Add
  • Mr Ad

Reply to this topic

0 Użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkownikow